Μέσα σε 15'... καθάρισε την Αίγυπτο η Ρωσία - Νίκη με 3-1 και πρόκριση στις ''16'

Δεκαπέντε λεπτά χρειάστηκε η Ρωσία στο δεύτερο ημίχρονο, για να κάμψει την αντίσταση της Αιγύπτου και να φτάσει στη δεύτερη νίκη της στο Μουντιάλ, που η ίδια φιλοξενεί. 3-1 το τελικό σκορ με τους διοργανωτές να είναι καλύτεροι και πιο αποτελεσματικοί στην αποψινή αναμέτρηση.

Oι Ρώσοι άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Φατί στο 47' και ανέβασαν....
το δείκτη του σκορ στο 2-0 με τον Τσερίσεφ στο 59' έπειτα από όμορφο κάθετο γύρισμα του Φερναντές στο πέναλτι. Το 3-0 σημειώθηκε τρία λεπτά αργότερα, στο 62', από τον Τζιούμπα.

Το μόνο που κατάφερε η Αίγυπτος ήταν να μειώσει με πέναλτι του ηγέτη της, Μοχάμεντ Σαλάχ στο 73', το οποίο κέρδισε ο ίδιος. Ο διαιτητής αρχικά είχε υποδείξει φάουλ, αλλά με τη βοήθεια του VAR άλλαξε την απόφασή του και υπέδειξε την εσχάτη των ποινών.

Πλέον, μετά από δύο αγώνες η Ρωσία έχει προκριθεί στη φάση των ''16'' μετά από την αποψινή της νίκη. Είναι η πρώτη πρόκρισή της ως ανεξάρτητη χώρα, με την τελευταία να λαμβάνει χώρα ως Σοβιετική Ένωση.

Η Αίγυπτος με 0 βαθμούς σε δύο παιχνίδια αποχαιρετά τη διοργάνωση πρόωρα.