«Ιστορική» Κροατία, έστειλε… σπίτι της την Αγγλία και πάει τελικό!

0
Με τέρμα του Μάντζουκιτς στο 109’, η Κροατία επικράτησε 2-1 της Αγγλίας στην παράταση και έγραψε ιστορία αφού για πρώτη φορά θα αγωνιστεί σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι Άγγλοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 5’ με το φάουλ του Τρίπιερ, ωστόσο μάλλον επαναπαύτηκαν σε αυτό και τιμωρήθηκαν για τη νοοτροπία τους...
 Στο 68’ ισοφάρισε ο Πέρισιτς, που ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι τρία λεπτά αργότερα. Στα 90 λεπτά έμεινε το 1-1, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση (σ.σ. 3η σερί παράταση για την Κροατία).

Στο 109’ ο «σούπερ Μάριο» νίκησε τον Πίκφορντ και ολοκλήρωσε την ανατροπή των Κροατών, που έδειξαν τρομερά ψυχικά αποθέματα και τώρα θα αντιμετωπίσουν τη Γαλλία με έπαθλο το τρόπαιο του Μουντιάλ.