Κύπελλο Ισπανίας: Στον τελικό η «Μπάρτσα» (βίντεο)

Το 1-2 της Μαδρίτης ήταν το μεγάλο «όπλο» και έτσι η Μπαρτσελόνα με το 1-1 κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Καμπ Νου», πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας.

Το γκολ για την Μπαρτσελόνα έβαλε ο Σουάρες στο 43’, ενώ οι δύο ομάδες είδαν τον ρέφερι να αποβάλει δύο παίκτες τους με κόκκινη κάρτα (57’ Σέρχι – 69’ Καράσκο)....
Πάντως, η Ατλέτικο του Σιμεόνε πάλεψε πολύ το ματς και είδε να ακυρώνεται λανθασμένα κανονικό γκολ του Γκριεζμάν στο β’ ημίχρονο (59’), ενώ στο 79’ ο Γκαμεϊρό αστόχησε σε πέναλτι (λανθασμένη απόφαση). Ομως, ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά μετά από ασίστ του Γκριεζμάν ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ωστόσο, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και το μόνο που συνέβη ήταν η αποβολή του Σουάρες στο 90’ για αγκωνιά.

Ετσι, η Μπαρτσελόνα προκρίθηκε στον τελικό, όπου περιμένει αντίπαλο τον νικητή Αλαβές-Θέλτα.