Στρίμωξε την… Μπαρτσελόνα η Ρεάλ!

Αυτό που χρειαζόταν για να εκτοξευτεί στην κορυφή και να παρακολουθήσει με την… άνεσή της το ντέρμπι της Μπαρτσελόνα στη Σεβίλλη έκανε η Ρεάλ.

Χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μπέιλ, οι «μερένχες» καθάρισαν με συνοπτικές διαδικασίες τη Λεγκανές (3-0)....
και ενόψει της δύσκολης εξόδου των «μπλαουγκράνα» στην Ανδαλουσία, απομακρύνθηκε πέντε πόντους στην πρώτη θέση.

Μετά από 38 λεπτά που οι φιλοξενούμενοι είχαν αντέξει στην πίεση, ο Άγγλος βρήκε το ρήγμα και ξεκλείδωσε την άμυνά τους. Πριν τελειώσει, δε, το ημίχρονο, ο ίδιος φρόντισε να… σχολάσει τον γάμο, δίνοντας προβάδισμα δυο τερμάτων.

Από ‘κει και πέρα η Ρεάλ κατέβασε ταχύτητα, ωστόσο φρόντισε να ξεχειλώσει λίγο ακόμα το σκορ με τον Μοράτα στο 77’. Έφτασε, έτσι, στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη στην Primera Division και περιμένει να δει αν το βράδυ θα έχει αποκτήσει (σε περίπτωση μη νίκης της Μπαρτσελόνα) ένα καθόλου αμελητέο αβαντάζ στη μάχη της κορυφής.