Με την ψυχή στο στόμα η Μπαρτσελόνα την Αθλέτικ

Η Μπαρτσελόνα τα χρειάστηκε απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, αλλά έφτασε στη νίκη 2-1 με ανατροπή χάρη σε γκολ των Πέδρο και Λιονέλ Μέσι και παρέμεινε "ζωντανή" στη μάχη του τίτλου μετά από 34 αγωνιστικές.
Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό και το κοινό του "Καμπ Νόου"...
παρακολούθησε αρκετές ευκαιρίες πριν αρχίσει ο χορός των γκολ. Ο Χεράρδο Μαρτίνο παρέταξε μία ομάδα με τον Λιονέλ Μέσι στη φυσική θέση του και τον Τσεσκ Φάμπρεγας στον πάγκο και η δημιουργία επικίνδυνων στιγμών έγινε αμέσως πιο εύκολη υπόθεση. Όχι και το γκολ, όμως, αφού ο Γκόρκα Ιραϊθόθ αποτέλεσε αξεπέραστο εμπόδιο για αρκετά λεπτά.

Η προβληματική άμυνα των γηπεδούχων έδωσε την ευκαιρία και στους Βάσκους να απειλήσουν, κυρίως με αντεπιθέσεις. Ο Σέρχιο Πίντο δεν ενέπνεε την ίδια σιγουριά, αλλά έκανε ορισμένες επεμβάσεις και σώθηκε από το δοκάρι στο 30' σε σουτ του Αρίτς Αντούριθ. Δύο λεπτά αργότερα, το ίδιο συνέβη και με τον Αλέξις Σάντσες, ενώ ούτε ο Χιλιανός ούτε ο Πέδρο κατάφεραν να νικήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα.